Znak a prapor obce Heřmanova Huť

Znak obce

Znak obce lze popsat:

• Ve štítě děleném modro-červeně nahoře zúžené břevno svrchu osazené třemi liliemi, dole proplétaná mríž, vše zlaté.
  • Horní polovina znaku užitím lilií na břevně ukazuje k nejstarším poznatelným dějinám obcí Horní a Dolní Sekyřany, které jsou spojeny s kláštery v Kladrubech a Chotešově, užívajících lilie ve svých znacích.
  • Břevno rozděluje pole na horní a dolní část ve shodě se jmenovanými vesnicemi.
  • Tři lilie mohou také připomínat tři části, z nichž je dnes obec složena.
  • Dolní polovina znaku užívá červenou barvu ohně, který je neoddělitelnou součástí hotních provozů.
  • Heraldická mříž symbolizuje jeden z možných výrobků železářských hutí - litinovou či kovanou mříž.
  • Figurami dolní poloviny znaku je připomenuta Heřmanova Huť, jejíž existence byla důvodem pro pojmenování obce v nové době.

Prapor obce

Prapor obce je dán popisem:

• List tvoří dva svislé pruhy červený a modrý v poměru 1 : 2.
  • V modrém pruhu dva žluté ondřejské kríže nad sebou, jejich ramena široká jednu osminu šířky listu vycházejí z první, třetí, čtvrté a šesté šestiny žerďového a vlajícího okraje.
  • Modrý pruh má oporu v horní modré polovině štítu.
  • Červený žerďový se žlutými ondřejskými kríži nachází inspiraci v proplétané mříži v dolní polovině znaku.

05.02.2009   Ing. Přemysl Hofman