Konec Sklárny Heřmanova Huť?

Výběr z novinových článků a zpravodajství týkajících se Sklárny Heřmanova Huť a propuštění zaměstnanců.

Zdroj: Elektronický archiv Mladé Fronty DNES spravovaný společností NEWTON Media, a.s.
http://mfdnes.newtonit.cz

Datum: 10.06.2009
Autor: JAROSLAVA ŠAŠKOVÁ
Zdroj: Mladá fronta DNES
Strana: 01
Rubrika: Kraj Plzeňský

Vyhazov je jistý, odstupné nikoli

Sklárna v Heřmanově Huti propustí desítky lidí. Slibuje jim, že pokud oželí odstupné, dají firmě šanci přežít a sobě vrátit se.

Heřmanova Huť - Obavy, nejistotu a strach z budoucnosti prožívá velká část z 84 zaměstnanců společnosti Sklárna Heřmanova Huť. Většina z nich totiž na konci června přijde o práci. Současně jim vedení firmy oznámilo, že jim nemá z čeho vyplatit odstupné. První o tom informoval Deník.
„Pracovní poměr ukončíme 72 zaměstnancům k 30. červnu, kdy zastavujeme strojovou výrobu nápojového skla kvůli nedostatku zakázek na druhou polovinu letošního roku,“ uvedl ředitel a předseda představenstva společnosti Roman Lauterkranc. Odmítl, že důvodem je přesun výroby do Asie, kterou zvažuje spolumajitel sklárny Pavel Bobošík. „To je nedorozumění. V Číně se jednalo o ruční výrobu lisovaného skla ve formách, které už naše společnost řadu let nepoužívá,“ řekl Lauterkranc.

FOTO: ARCHIV MAFA - Jiří Bervida

Ředitel: Vyplatit odstupné, to by byl konec sklárny Vedle hromadného rozdávání výpovědí zaskočila zaměstnance také informace o tom, že jim sklárna nebude mít z čeho vyplatit odstupné. Celkem by měla firma poslat na účty propuštěných lidí kolem sedmi milionů korun.
„Pokud na odstupném budou trvat, pak to bude znamenat likvidaci sklárny,“ prohlásil Roman Lauterkranc. Ten věří, že by bylomožné výrobu v Heřmanově Huti časem obnovit. Proto navrhl zaměstnancům nestandardní řešení. „Když podepíší dodatek k pracovní smlouvě, který změní její trvání tak, aby končila k 30. červnu, dostanou od prosince novou smlouvu s měsíční výpovědní lhůtou,“ vysvětluje ředitel.
Sklářům se to ale nelíbí. V praxi by to znamenalo, že se připraví o tři platy odstupného a dvouměsíční výpovědní lhůtu. „Nemáme žádné záruky. Nemůžeme pět měsíců čekat, jestli se výroba znovu rozjede,“ konstatuje předseda odborů Jiří Strnad a upozorňuje, že ve sklárně pracují celé rodiny i matky samoživitelky. „Není v tom žádná finta. Nedovedu si představit, že bych oklamal čtyřiaosmdesát lidí,“ zdůrazňuje ředitel společnosti Roman Lauterkranc. Ten tvrdí, že má garantované zakázky na první tři měsíce roku 2010.
O dalším osudu sklárny se rozhodne ještě do konce tohoto týdne. Skláři se ještě předtím musí rozhodnout pro výpověď s odstupným nebo pro úpravu pracovní smlouvy. V obou případech ale rozšíří řady nezaměstnaných, kterých je nyní na severním Plzeňsku přes 2800. Bude se také jednat o dosud největší jednorázové propouštění na severu Plzeňska v letošním roce. „Nezaměstnaných v okrese tak bude pravděpodobně nejvíce od ledna 2000. Míra nezaměstnanosti se určitě zvedne přes sedm procent,“ sděluje Vladimír Čada z úřadu práce.

______________________________

Datum: 10.06.2009
Autor: (jak)
Zdroj: Mladá fronta DNES
Strana: 02
Rubrika: Kraj Plzeňský

Šéf sklárny:Vodárna v areálu bude fungovat

Heřmanova Huť - Blížící se konec sklárny v Heřmanově Huti na severním Plzeňsku dělá vrásky na čele nejen sklářům, kteří přijdou o práci, ale také starostovi Radku Lukáčovi. Všech téměř 1 800 obyvatel obce je totiž plně závislých na dodávkách vody z vodárny, kterou provozuje sklárna.
„Obáváme se, abychom nezůstali na suchu. Majitelé s námi ještě nejednali. Snad bude fungovat alespoň vodárna,“ doufá starosta Heřmanovy Huti.
„Fungovat bude. Zajistit dodávky vody je naší povinností, i když nevyrábíme,“ ujistil ředitel sklárny Roman Lauterkranc.
Radku Lukáčovi dělá starosti také osud budoucích nezaměstnaných. „Z místních ve sklárně dělá kolem padesáti lidí, někdy i celé rodiny. Ti všichni teď budou muset komplikovaně dojíždět například do Nýřan, Chotěšova nebo až do Plzně,“ říká Lukáč. Někteří z nich přitom žijí v Heřmanově Huti po generace a přistěhovali se sem za sklářským řemeslem. Zhruba dvacet místních rodin bude muset v blízké době také zřejmě řešit hypotéku, protože žijí v bytech, které vlastní sklárna.
„Ne všichni jsou ale naši zaměstnanci. Otázkou je, jestli při nynějších nízkých cenách nemovitostí prodej bytů uskutečníme,“ konstatuje ředitel Lauterkranc.
Společnost se podle něj rozhodla prodat i další nepotřebný majetek. V obci jí patří ještě několik pozemků kolem kulturního domu a rybníku. „Snažíme se tak vytvořit finanční rezervy. Nepředpokládám ovšem, že bychom tímto způsobem získali dostatek prostředků na odstupné pro zaměstnance,“ zdůraznil Roman Lauterkranc.

______________________________

Datum: 10.06.2009
Autor: (ČTK, jaf)
Zdroj: Mladá fronta DNES
Strana: 04
Rubrika: Kurzy a podniky

Bobošíkova sklárna končí

HEŘMANOVA HUŤ

Heřmanova Huť - Sklárna Heřmanova Huť, poslední strojový výrobce sklenic v ČR, ukončí tento měsíc výrobu. Výpověď má dostat 72 z 84 zaměstnanců. Důvodem je meziroční pokles zakázek až o 40 procent.
Podle šéfa firmy Romana Lauterkrance chce znovu začít vyrábět od prosince, ale jisté to není. Lauterkranc řekl, že se nyní řeší změna vlastníka. Majitelem je lucemburská firma Vetro Investment, v níž má podíl podnikatel Pavel Bobošík. Ten nedávno MF DNES řekl, že se výroba částečně přestěhuje do Číny a že se majitel nemění.

______________________________

Zdroj: Regionální zpravodajství ZAK TV

Reportáž ZAK TV

12.06.2009   Ing. Přemysl Hofman

Komentáře

odpovědět 03.11.2016 12:52 Alena Grundlova
Mam dotaz. Spekuluje se o , , likvidaci, , podniku Sklarny v Hermanovi Huti / u Nyran / . . . Jine zdroje mluvi o NEpravde, ze podnik funguje a dokonce prijima nove zamestnance. Mela bych s pritelem velky Zajem o tuhle , , pripadne moznou, , nabidku !!! Dekuji za INFO s pozdravem Alena G.
odpovědět 07.11.2016 13:50 Ing. Přemysl Hofman
Dobrý den, dlouhodobě v areálu fungují dvě firmy, které obě expandují. Jedná se firmu STOELZLE, která vyrábí obalové sklo a firmu SAHM, která se zabývá potisky nápojového skla.

Vložit komentář

Jsou zakázané jakékoliv vulgární či rasistické výrazy, reklamy apod.
Takové komentáře budou správcem odstraněny.
*
*
napište prosím číslovkou devět :