Investiční akce v obci - článek č.3

Třetí ze série článků o investičních akcích v obci - Na ožehavé téma - Obnova zeleně

Článek č.3
Na ožehavé téma – obnova zeleně

     Další větší akcí v obci je zastupitelstvem schválená výsadba nové zeleně. Celkem bude vysázeno 25 ks stromů a cca 700 ks okrasných keřů. Výsadbu provede odborná firma dle předložené nabídky. Změnu čeká park na Mírovém náměstí, v zatáčce u Candrů, prostor mezi domy čp. 224 a 226 a podél silnice u domu čp. 156 - 158. Celkové náklady přesáhnou 250 tis. Kč. Požádali jsme o dotaci Krajský úřad, který nám přispěl jako loni milou částkou 70 tis. Kč. Děkujeme.
     K této obnově nás přimělo mnoho aspektů. Dle názoru několika odborníků je naše zeleň v žalostném stavu a nebylo o ni zjevně několik let dbáno. Hlavním důvodem byly nevhodně umístěné a neudržované jehličnaté stromy, které svým objemem zabraňovaly přístupu světla k nemovitostem. Z tohoto důvodu jsme dostávali velké množství stížností a žádostí občanů o odstranění těchto stromů. Téměř ve všech se objevovalo: "nutnost po celý den svítit, vlhkost v domech, alergie atd". Větve zasahující do elektrického vedení a veřejného osvětlení způsobovaly časté výpadky elektrického proudu, kořeny demolovaly chodníky a ohrožovaly funkčnost kanalizace.

      Po důkladném prověření problematiky a posouzení stavu stromů odborníky z odboru životního prostředí jsme se vrhli na tak ožehavou činnost, čímž je kácení. Strom v blízkosti domova je skoro jako člen rodiny a každý k němu má nějaký vztah, ale bohužel je to jako s lidmi. Staří umírají a noví přicházejí na svět. Od nabídky odborného pokácení jsme z úsporných důvodů odstoupili a tento zákrok přenechali našim nestárnoucím a ostříleným "drvoštěpům", vše v jejich režii.

Na závěr bych jen poprosil. Nebuďme lhostejní, nenechme ničit náš společný majetek a nenechávejme v zeleni to, co tam nepatří.

Krásné prožití nadcházejících Velikonoc vám přeje Radek Lukáč


 

Soubory ke stažení

03.04.2009   Radek Lukáč, starosta

Komentáře

odpovědět 09.05.2009 22:43 Martina
S tímto souhlasím. Bylo to už na čase obměnit. Jen aby to tady vydrželo. . .

Vložit komentář

Jsou zakázané jakékoliv vulgární či rasistické výrazy, reklamy apod.
Takové komentáře budou správcem odstraněny.
*
*
napište prosím číslovkou šedesát tři :